wtorek, 10 września 2013

Natchnieni - Jacek Salij OP - interpretacja Słowa Bożego

    Kiedy słyszę, jak ludzie mówią: Mojżesz miał to na myśli; albo : Nie, Mojżesz miał tamto - sądzę, że tak trzeba w duchu pobożności odpowiedzieć: Czemu nie miałby na myśli tego i tamtego, skoro obie opinie są prawdziwe? A jakby ktoś dostrzegł w jego słowach jeszcze trzecie i czwarte znaczenie albo jakąkolwiek ilość znaczeń, czemuż nie mielibyśmy przyjąć, że wszystkie te znaczenia dostrzegł Mojżesz, przez którego Bóg jedyny dostosował Pismo Święte do umysłów wielu ludzi, aby wszyscy w nim widzieli prawdy, lecz nie wszyscy te same prawdy w poszczególnych miejscach? 


    Co więcej nie ma nieszczęścia nawet wówczas, kiedy tekst święty zrozumiemy niewłaściwie i dopatrzymy się w nim sensu, jakiego w nim nie ma. Pod dwoma jednak warunkami, że nie wynika to z naszej nonszalancji wobec Pisma Świętego i że owa idąca obok tekstu interpretacja autentycznie płynie z wiary i wiarę żywi. 


    Słowo Boże nie kończy się na wyrazach tekstu natchnionego. Przez słowa tekstu, jeśli czytamy je w wierze, wchodzimy w Bożą Rzeczywistość, przystępujemy do samego Jezusa Chrystusa, który żyje i chce nas obdarzyć uzdrawiającą mocą i miłością. 

stan pustki - cz. 3

3. Czy potrzebuję stanu pustki?


    Pustka boli. Pustka ograbia z poczucia bezpieczeństwa. Pustka zabiera radość. W zamian wzbudza wątpliwości. 
    Jednakże pustka może przynieść także dużo dobra.Może być miernikiem wiary, zaufania i dochowywania wierności. Do tej pory nie zatrzymywałem się na pustce. Ona była raczej bodźcem do poszukiwania Boga i Jego bliskości. Była impulsem do zadania sobie pytania: co jest nie tak, gdzie tkwi problem? Rozejrzenia się dookoła i wzięcia serca pod lupę. Była motorem do działania i motywacja do walki. Dzięki niej następowały zwroty i przełomy. Ona była, jak drożdże dla mojego dojrzewania w wierze. Była, jak szpilka, która nie pozwala usiąść i leniuchować. 


    Wierzę, że Pan doskonale wie, czego potrzebuję i dlatego zsyła mi tę świętą pustkę, by mnie pokierować i zbliżyć do siebie. Więc tak, potrzebuję jej od czasu do czasu ale nie przywieram do niej.

Izaak - on się uśmiecha

Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia.
(Flp 4,13)

Błogosławiony człowiek, który myśli o biednym. Pan go ocali w dniu nieszczęścia.
(brewiarz)

Pewnego dnia otrę wszystkie łzy z Twoich oczu i uwolnię od wszelkiego bólu, który znosiłeś na ziemi.
(Ap 21.3-4)

Mamy dążyć do Prawdy, trwać przy Prawdzie, bez niej wolność jest kłamstwem.
(Tajemnice biblii - Jacek Salij OP)

Literacki wymiar biblii jest ważny ale nieporównywalnie ważniejsze jest to, abym Pismo Święte czytał, jako człowiek ubiegający się o czystość serca i spragniony Bożej miłości.
(tamże)

stan pustki - cz.2

2. Czy doświadczyłem już pustki?

    Owszem. Choć, czy do końca jestem pewien, że była to pustka? Myślę, że bardzo trudno zdefiniować ten stan. Każdy z nas jest inny, więc określenie pustki wymaga indywidualnego podejścia. Ja jednak mogę spróbować opisać, jak to było u mnie. A jak było? 
Różnie.
    Przez ostatni dość długi czas wyjeżdżałem zawodowo z kraju na dwa miesiące, po czym wracałem na miesiąc do domu. W ciągu urlopu starałem się znaleźć termin rekolekcji indywidualnych albo grupowych. I powtarzało się z zaskakującą regularnością, że pod koniec pracy miałem wyładowane duchowe akumulatory. Czułem się pusty. Tak, mógłbym to nazwać oschłością. Jednakże szybko zauważyłem, że chyba podświadomie wywoływałem ten stan. Z jednej strony ciesząc się na myśl o rekolekcjach i wiedząc, że się tam znowu porządnie "odbuduję". Z drugiej strony miałem świadomość, że osłabienie duchowej dyspozycji powodowało lenistwo i zaniedbanie modlitwy, medytacji i rozmów z Bogiem. Co jeszcze bardziej pogarszało sytuację. Swoiste błędne koło. 


    Dlatego, gdy w końcu docierałem na miejsce rekolekcji, potrzebowałem natychmiastowej reanimacji duszy, czułem się bowiem wysuszony z wszelkiej obecności Bożej.

    Patrząc na to, mógłbym nieśmiało wyciągnąć wniosek, że byłem sobie po części sam winny. A owa pustka była konsekwencją moich zaniedbań. 
    Oczywiście tego zdarzały się krótkie okresy, kiedy nie czułem Pana. Odczuwałem natomiast pustkę, swego rodzaju nijakość. Nawet wtedy, gdy się modliłem, byłem na mszy, medytowałem. Wydawało mi się, że nie otrzymuje odpowiedzi (odpowiedź jest oczywiście pojęciem względnym, bardziej chodzi mi o duchowe odbieranie bodźców), drepczę beznamiętnie, modlę się ale tak naprawdę nie mam na to ochoty. Tylko, że w takich sytuacjach, gdy wreszcie pojmowałem swój emocjonalny stan i przede wszystkim znowu ogarniał mnie głód Boga, tęsknota i pragnienie, by ożywić moją relację z panem, starałem się zorganizować sobie jeden dzień w samotności i naprawdę przemodlić powód. Zrobić coś duchowo intensywnego, odwiedzić jakieś święte miejsce. A przede wszystkim usiąść przed Bogiem w wyznać mu to w prawdzie:

"Panie brakuje mi Ciebie.
Boże potrzebuję Cię.
Jeśli robię coś niewłaściwie, pokaż mi.
Pozwól mi się schronić w zagłębieniu Twojej dłoni.
Nie chcę znaków. Pragnę tylko, byś był w moim sercu."


    Pan Bóg nie odmawia, gdy ze skruszonym sercem przychodzimy i prosimy Go o Jego miłosierdzie. Czasami w takich chwilach pustki nagle zdarzało się coś lub pojawiał się ktoś, pojawiało się pozornie nic nieznaczące słowo, które jednak zapalało się, jak przysłowiowa żarówka i odsłaniało mi problem. Okazywało się bowiem, że jest przestrzeń, która wymaga przemyślenia, przedyskutowania, przemodlenia. Wydaje mi się, że była to taka pustka, która miała mi coś pokazać, popchnąć w dobrą stronę albo zupełnie zmienić kierunek poruszania się. 
    Najważniejsze jednak było uświadomienie sobie istoty problemu pustki i przyjście z nią do Boga. Reszta pochodziła od Ducha Świętego.